Čo sa za tú dobu zmenilo?

Autor: Anna Čujová | 17.11.2013 o 17:45 | (upravené 17.11.2013 o 18:26) Karma článku: 6,22 | Prečítané:  483x

Už sme dvadsaťštyri rokov slobodní. Čo sa zmenilo? Čo sa zlepšilo a čo zasa zhoršilo? Ja som v tých rokoch ešte nežila a tú dobu poznám len z rozprávania. Napriek tomu že mi je vyložená ako zlá, taká do ktorej sa nechceme vrátiť, počula som už mnohých ľudí rozprávať, ako bolo za bývalého režimu dobre, že všetci mali prácu a v štáte bol poriadok. Že všetko bolo lacné a deti boli vychované lepšie ako teraz.

 

Otázkou však ostáva, prečo to tak nezostalo? Veď ste nebojovali preto, aby nebolo práce, aby veci zdražovali a nám bolo len horšie. Bojovali ste za slobodu a za lepší život. Bojovali ste za slobodu myslenia. Za to, aby ste mohli cestovať a priblížiť sa západu. Za to, aby ste videli svojich známych ktorým sa podarilo utiecť. Bojovali ste za dobrú vec. Tak prečo je nám podľa niektorých horšie? Prečo niet práce a všetko dražie? Prečo si mladí nič nevážia a správajú sa inak, než si vy, starší predstavujete?

Dnes už nemusíme stáť pred obchodom a čakať na kilo banánov alebo rifle. Môžeme si prejaviť svoj názor a to vo všetkých veciach. Môžeme sa právať tak ako chceme a to doslova. Cestovať môžeme iba s občianskym preukazom a máme na výber z toľkých možností. Tak prečo sa niektorí sťažujú? A prečo je vlastne všetko inak, ako sa nám páči?

Mladí ľudia nemajú prácu, hoc sú aj vysokoškolskí absolventi a za komunizmu by im stačil aj výučný list. Deti v školách skáču učiteľom po hlave, narozdiel od minulosti, kedy bol súdruh učiteľ vážená a rešpektovaná autorita. Mnohí sa nevedia dovolať spravodlivosti a väčšina ľudí je až zákerne sebeckých. Tak prečo je to tak?

Dnes je takým našim, obrazne povedané, diktátorom západ. Opičíme sa po ich zákonoch, snažíme sa byť vyspelejší ako oni a to aj za tú cenu, že nám to možno uškodí a že to možno ani nebude v našich končinách fungovať. Chceme za každú cenu viac získať ako dať. Robíme si život komplikovanejším než je. Nedokážeme využiť náš potenciál, ako jednotlivcov, tak štátu a národu. Dobrú budúcnosť sme si sami pokazili. No verím, že sa to dá napraviť. Časom. V to pevne verím. A aj keď si možno nežijeme najlepšie na svete, snažme sa aj napriek tomu vážiť si našu slobodu, za ktorú ste tak bojovali a po ktorej ste tak túžili.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?