(ne)Zmenený cestovný poriadok

Autor: Anna Čujová | 13.12.2015 o 12:48 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  973x

Cestujeme ako blázni, čakáme a vieme, že niekto si z nás robí srandu. Cestuje vôbec niekto zo zostavovateľov cestovných poriadkov verejnou dopravou?

Každoročne sa zmena cestovných poriadkov dotýka ľudí opačným spôsobom, než by mala. Narozdiel od zlepšenia služieb sa cestujúci autobusmi a vlakom búria proti nezmyselným a neúčinným cestovným poriadkom. Ľudia okolo mňa si často kladú otázku, kto tieto cestovné poriadky tvorí, no ja sa pýtam, pre koho ich títo poverení ľudia tvoria? 

Nemôžem hovoriť všeobecne, no konkrétne v mojom okolí a počas môjho cestovania narážam na nezmyselné prípoje, ktoré mi majú pomôcť dostať sa domov či do školy čo najrýchlejšie. netrpezlivo som čakala celý rok na zmenu. No ostala som prekvapená. Tie spoje, konkrétne vlaky, ktoré mali zmysel a ktorými cestovalo najviac ľudí, lebo im to prirodzene vyhovovalo presunuli o poriadny kus dopredu alebo dozadu a mám nepríjemný pocit, že aj keď niekto tento spoj stihne, po vystúpení na hlavných zastávkach si poriadne dlho počká na autobusový spoj do menších dedín, kam prirodzene vlaky nechodia. A čo je na tom najtragikomickejšie? To, že ľudia, ktorí môžu až priamo domov cestovať vlakom, tak tí majú dokonca na výber v pravidelných intervaloch do pol hodiny či nasadnú na autobus alebo sa zadarmo (v prípade zvýhodnených skupín) povezú vlakom. 

Po opýtaní sa osôb, ktoré pracujú v SAD, na to, či robia prípoje k vlakom pre ľudí alebo len tak, kam im to pasuje pre nich alebo šoférov, som dostala odpoveď, že oni nie sú prepojení s ZSSK a inými dopravcami a tým činom nie sú zodpovední za to, že sa na nejaký autobus čaká po príchode vlaku aj trištvrte hodinu a to v dopravnej špičke, kedy cestuje niekam takmer každý. V lete sa to ešte celkom zvládnuť dá, no v zime, daždi, vetre a na zastávkach, ktoré sú skôr potešením pre oči cestujúcich ako úžitkovým prostriedkom a ochranou pred nepriazňami počasia, je to zvládnuteľné len s veľkým sebazaprením a s ujmou na zdraví v podobe zahryznutia si do jazyka.

Netuším či sa tento článok dostane k rukám kompetentným, no bola by som radšej, ak by urobili jeden cestovný poriadok naveky pre pohodlné cestovanie namiesto nezmyselného a zvyčajne aj neužitočného každoročného menenia časov a trás autobusov a vlakov. 

Zodpovednosť je to, s čím pracuje každý vo svojom zamestnaní a dúfam, že sa už nebudem musieť viackrát báť o to či stíham alebo meškám. Alebo len zbytočne márnim čas.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Géza Röhrig spomína, že oscarového Saulovho syna pred dvoma rokmi na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?